כלי משנה חיים

טליה_

ביום שלישי האחרון, הרצתי בפני קבוצה סגורה, על התמודדות עם משברים בעזרת מדיטציה מונחית. פגשתי קבוצת נשים בגילאים שונים שכמעט אף אחת מהן לא חוותה מדיטציה מימיה. חלקן סיפרו לי שהן ניסו מספר פעמים "ולא הצליחו". אחת סיפרה, ש"תמיד", כשהיא פוגשת מדיטציה, היא מתחילה לצחקק, ולא יכולה להיכנס לתוך התהליך. אחרת שיתפה, שהיא לא יכולה לשבת בשקט "כל כך הרבה" זמן. אחרת שיתפה, שגם כשהיא יושבת למדיטציה, "היא לא חווה כלום".
מתוך השיתופים של הנשים היקרות הללו, יכולתי לראות כמה אמונות מטעות, אנשים מאמצים להם במהלך חייהן. אמונות שמפריעות לנו לנוע בשדה החיים, בצורה חופשית ונטולת מחסומים, שאנחנו מצבים לעצמנו, כאבני נגף, אל מול הרצונות/החלומות והשאיפות שלנו.
אז כדאי שנעשה קצת סדר במחשבות שיש לנו על מדיטאציה.
* מדיטאציה היא כלי להשקטת כל מערכות הגוף והנשמה לצורך התמרת תהליכים רוחנים שברצונינו לחוות. כמו כן, בעזרת הכלי המופלא הזה, ביכולתנו לטפל בבעיות פיזיולוגיות, שאנו פוגשים במהלך חיינו.. מכאב ראש ועד סרטן, דרך אינסוף אתגרים גופניים, פסיכולוגים ונפשיים.
* כאשר יושבים למדיטאציה, אין זה אומר שאם עולות לנו מחשבות, תוך כדי התהליך, אז זה סימן ש"לא הצלחנו". תמיד תטיילנה לנו אינסוף מחשבות, בראש, תוך כדי התהליך. החוכמה היא לראות אותן באות ועולות, ולאפשר להן, כמו לעננים בשמים, לצוף ולהפליג הלאה. לא לאחוז להתקע עליהן. זו מיומנות המושגת על ידי תרגול. לא נולדים עם היכולת לשחרר מחשבות מבלי להתקע עליהן.
* כשהייתי קטנה, השתתפתי בטכסי זיכרון של ביה"ס בו למדתי.תמיד בזמן הצפירה הייתי מצחקקת כשכולם עמדו דום, בארשת פנים רצינית ועצובה. ככל שבגרתי וחוויתי יותר ויותר מעמדים כאלה, תופעת הציחקוק הלכה ונעלמה. אותו הדבר קורה כשמתרגלים שוב ושוב מדיטציה. זה פשוט, לאמן "שריר" שלא מתורגל בסיטואציה שחדשה לנו. ברגע שנתרגל, נתרגל.
* אין "חוקים, לגביי מה אנו אמורים לחוות תוך כדי תהליך המדיטציה. יש אנשים שישבו למדוט ולא יחוו כלום, חוץ משקט ושלווה. יש כאלה שיבכו, תוך כדי, או יחייכו, יש כאלה שיפגשו תשובות לשאלות שהטרידו אותם קודם לכן וכן הלאה וכן הלאה. אין נוסחה אחת של הרגשה ש"נכון" או "לא נכון" לחוות במדיטציה. ולכן אין דבר כזה,"לא הצליח לי". כל מה שנחווה הוא בגדר הצלחה של התהליך.
למותר לציין, שלאחר שקבוצת הנשים, שבפניה הרצאתי, התנסתה במדיטציה מונחית, תגובותיהן השתנו מן הקצה אל הקצה. אף אחת לא צחקה באמצע, או פרשה, או חוותה אכזבה מהתהליך. כולן דיווחו כי הן מרגישות הרבה יותר שלוות, רגועות, ערניות וממוקדות, ממה שהרגישו לפני התהליך.
אנשים חושבים שעליהם לעשות הכנות מיוחדות כדי "להצליח" במדיטציה. כגון: לפנות זמן, לסדר פינה מיוחדת למדוט, לנשום בצורה מסויימת ועוד ועוד…. והם לא יודעים שניתן לחוות מדיטציה גם כאשר מקפלים כביסה, או קוצצים ירקות לסלט, או כשמתפללים מתוך ספר תפילה. כל אלה ועוד הם, לגמרי, אקטים מדיטטיבים במלוא הווייתם. ולמעשה, כל אחד חווה בזמן כזה או אחר בחייו תהליכי מדיטציה, באופן לא מודע. יחד עם זאת, כאשר אנחנו מקבלים החלטה מודעת, להקצות זמן, מקום והתכווננות, לשם כך, הרווח שלנו מהתהליך, מתעצם.
מדיטציה, היא כלי משנה חיים, שבעזרתו אנחנו יכולים להסיט את נתיב חיינו אל עבר הכיוון אליו אנו רוצים להגיע. כל זאת, בקלות ובנעימות לטובתנו האישית ולטובת כל הנוגעים בדבר.

רוצה להפיץ את הבשורה? שתפי את הפוסט עכשיו בלחיצה על אחד הקישורים הבאים:

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב google
גוגל פלוס
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינדאין
שיתוף ב pinterest
פינטרסט
6 תגובות
 1. נעמי קהת הגב

  תודה. נפלא,
  אכן גם אני עברתי הרבה למידות,
  אמונות והתנסויות סביב המדיטציה.
  רק לפני יומיים , כתבתי פייס קצר על התנסות נוכחית עם אחד מבניי במדיטציה
  ותוצאה מרשימה!! חיובית פיזיולוגית בעקבות המדיטציה..
  כל מילה שכתבת, מדוייקת בעיניי ומעודדת.
  פשוט, לנסות ,?

 2. אביבה שוקר הגב

  אכן כלי משנה חיים. בשנה האחרונה אני נהנית מנפלאותיה של המדיטציה (בעזרת דיפאק צ'ופרה או בגישת המיינדפולנס) ומודה יום יום על "ההמצאה" הגאונית הזו. תודה על הכתיבה המעניינת ומאירת העיניים שלך.

  • עפרה הפנר הגב

   חזרתי לפני כמה ימים מבורמה ואני סקרנית לשמוע על ולחוות מדיטציה .
   אני מתגוררת באזור עפולה /יוקנעם .
   אשמח לדעת :היכן אוכל לשמוע את ההרצאה"כלי משנה חיים", ובמקביל ,היכן אוכל ללמוד לעשות מדיטציה ?

   • טליה הירש הגב

    עופרה יקרה.
    אני מרצה בקבוצות פרטיות, במרכז הארץ.
    אבל, בימי שני ורביעי ב20.00 אני מעבירה מדיטאציה בשידור חי, בפייסבוק, לקהל הרחב. אז אם זה מעניין אותך, כנסי לקיר שלי בפייס, talya hirsh, ותצטרפי לשידורים.

  • טליה הירש הגב

   תודה לך אביבה.

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד