תרומתו של שמן הזית לבריאות מיטבית

כבר מאות שנים  ידועה תרומתו של שמן הזית לבריאות האדם. שימוש קבוע בשמן זית במטבח ישפר את בריאות מערכות הגוף השונות, ייתן גמישות וברק לעור הפנים וייטיב עם מערכת העיכול.

כבר מאות שנים  ידועה תרומתו של שמן הזית לבריאות האדם. שימוש קבוע בשמן זית במטבח ישפר את בריאות מערכות הגוף השונות, ייתן גמישות וברק לעור הפנים וייטיב עם מערכת העיכול.

 

שמן הזית עשוי מזיתים שבהן נשתבחה ארץ ישראל, משבעת המינים בארצינו.
עץ הזית הינו עץ ירוק עד, ישנם עצי זית בני מאוד שנים. מקורו בארצות הים התיכון.

בתהליך הפקת שמן הזית בכבישה קרה יהיה בטמפרטורה של עד 30 מעלות כך חמיצות השמן לא תעלה על 0.8%. שמן זית שאינו נעשה בכבישה קרה, בטמפ’ של למעלה מ 30%  בחום גבוה, השמן מתעפש ומתקלקל. בנוסף בשיטה של כבישה בחום גבוה מבשלים את הזיתים בחומר רעיל ממשפחת הנפט בשם סולבנט, כדי למצות את רוב השמן מהזיתים. אך למרות שמנסים להיפטר משאריות של חומר זה, נותרות שאריות שקשה להפריד מהשמן.

אל תתפתו לרכוש שמן זית שכתוב “זך” מאחר והוא מעורבב עם שמן רגיל ושמן זית בחמיצות של 1.5%, ולכן שמן זה אינו איכותי .

שמן זית מומלץ לאחסן בבקבוק זכוכית ובמקום מוצל וחשוך כדי למנוע התעפשות וחמצון השמן.

שמן זית מאיכות טובה יתגבש במקרר, לכן אם שמתן שמן זית בכלי במקרר למשך מספר שעות והוא אינו מתגבש זה אומר שהשמן אינו מאיכות טובה. לשמן טוב ואיכותי צבע ירקרק נוטה לצהוב, שמן שהינו בצבע ירוק מעיד על הפקת שמן מזיתים לא בשלים מספיק זיתים שהם בוסר ואז השמן עלול להחמיץ ולהתקלקל.

היתרונות הבריאותיים של שמן הזית:

מערכת העיכול: שמן הזית מונע צרבת, מחזק את השריר בין הושט לכיבה. כפית על הבוקר על כיבה ריקה מונע צרבת שנובעת מחולשת השריר.   שמן הזית מטפל בכיבים, יעיל נגד עצירות, עוזר בהפרשת מיצי מרה , עוזר לעיכול שומנים ואף מונע אבני מרה.

לב וכלי דם   : נמצא שבארצות שצרכו שמן זית הסתבר ששיעור התמותה ממחלות לב ירד ב-40% לעומת ארצות שבהן שמן הזית נצרך במידה מועטה.

השמן מפחית את הכולסטרול הרע LDL, ומעלה את הכולסטרול הטוב HDL, הודות לחומר שיש בו פניאתנול שנמצא רק בשמן זית ולא בשמנים אחרים, והוא מעכב יצירת LDL.

פרט  לכך לשמן זית יכולת לגרום לחומר מסויים שמרחיב כלי דם , פרוסטציקלין, חומר מרחיב כלי דם ומגמיש כלי דם, מונע היווצרות קרישי דם. ושמן הזית גורם שיותר מחומר זה ייווצר בגוף. וכך מגיע יותר דם טוב ללב ולמח (עשיר בחמצן) וכלי הדם יותר נקיים.

העור ושיער: שמן הזית מחזק את העור, מצמצם פסוריאזיס, נגד קשקשים, נשירת שיער.

שמן הזית מאט את קצב ההזדקנות. מאחר והוא מכיל ויטמין E  נוגד חמצון חזק ששומר על בריאות התאים השונים בגוף ומונע פגיעה של תהליכי חמצון. הכבישה הקרה מאפשרת לשמור על נוגדי החמצון שבשמן הזית.

שמן הזית מכיל חומצה אולאית, אומגה 9, חומצה חד בלתי רוויה שפחות רגישה לחמצון ומונע היווצרות רדיקלים חופשיים.  חומצת שומן אולאית היא חומצה עיקרית בחלב אם ולה השפעה על קצב גדילת תינוקות.   מונע בריחת מגנזיום, אבץ, תורם לשיפור קליטת סידן  בגוף.

הוסיפו מעט שמן זית לסלט, לחומוס, לסיום התבשיל כדי לתת טעם מעודן ותזכו לרוב בריאות.
הכתוב במאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ומקצועי.

בריאות שלווה ואהבה
הכותבת: ד”ר גליה דבורין, phd,mbmd, נטורופתית, תזונאית טבעית ומטפלת באמצעות דיקור ועיסוי פנים יפני קוסמטי למניעה וטיפול בקמטים.

 

 

רוצה להפיץ את הבשורה? שתפי את הפוסט עכשיו בלחיצה על אחד הקישורים הבאים:

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב google
גוגל פלוס
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינדאין
שיתוף ב pinterest
פינטרסט
השארת תגובה

גלילה לראש העמוד