"עכשיו תורי"

קהילת נשים מעל 50 , שהחלה את דרכה בפייסבוק, צמחה מאוד ויצאה לחיים האמיתיים. לפני חודש וחצי הוקמה גם הקהילה ההרצליינית – נשים שנפגשות וחולקות נושאים שמטרידים אותן. המוטו של הקהילה הוא: "עכשיו תורי"
מתי כהן מהרצליה חווה לא פעם פער בין העובדה שהיא כבר סבתא לבין זה שהיא מגדלת שתי בנות צעירות בגיל ההתבגרות. תחושתה, כך היא אומרת, מתקיימת בדור הזה של הסבתאות החדשה של נשים, שחשות ונראות צעירות ועם זאת מתבקשות לתפקוד הסבתא עם הערכים של פעם. עוד נושאים שעלו במחשבותיה הקשורים לנשיות היא מוצאת וחולקת בקהילה חדשה "קהילת נשים מעל 50" שרק הוקמה במרץ 2015 אך כבר מונה מאות נשים.
ביום בשישי האחרון נערך בבית חיל האוויר בהרצליה כנס שאליו הגיעו 250 נשים: כנס של קהילת נשים מעל 50 . את הקהילה הקימה לפני שנתיים נוגה קובץ' ושהחלה דרכה במדיה הווירטואלית.
מתי כהן בת 52 מנהלת או איך מעדיפה לכנות זאת: "מאפשרת" את הקהילה בהרצליה – אחת מ- 35 הפרוסות ברחבי ישראל. בקהילה ההרצליינית, שמאגדת נשים מגיל 50 והלאה, חברות כבר 30 נשים אבל ממש בכל יום נוספות חדשות.
כהן: "זו היתה למעשה קריאה מהשטח. לפני שנתיים נגה קובץ', הפכה לסבתא והתחילה לכתוב בפייסבוק על החוויות שלה, על מה זה להיות סבתא . נוצר שיח בתוך דף הפייסבוק, נהיו הרבה חברות בדף והן התחילו להיפגש. המפגש היה טוב. אני לא הייתי בו. הבנתי שנשים התחברו. לפני שנה ומשהו ראיתי פרסום שיש קהילת של מעל גיל 50 שנפגשות. הגעתי למפגש כזה והיה מאוד מרגש ונעים. היו 15 נשים. הייתי אז בת 50 ועמדה להיוולד לי נכדה ראשונה, שם פגשתי נשים כמוני. הייתי גם אחרי שינוי דרמטי בעבודה. עד אז הייתי שכירה, מנהלת משאבי אנוש בשכר בחברת כוח אדם גדולה מאוד, תפקיד שעשיתי שנים, ובדיוק סיימתי אותו. לא ידעתי מה עוד אעשה. פגשתי נשים בגילי ופלוס שחושבות אותן דברים כמוני. הן סובלות מגלי חום כמוני, גם הן התחילו קריירה שנייה, גם הן הופכות לסבתות או הפכו, אך סבתות שונות ממה שאנו רגילים".
מה השוני?
"הסבתא היום היא אישה צעירה, עובדת, עסוקה. יש לה קריירה, עושה ספורט, מלאה בפעילויות, מתנדבת, זה מאוד שונה מהסבתא שלי. גם מבחינת מראה פיזי גם מבחינת התפקוד הפיזי. סבתא שלי הייתה בבית ונראתה כמו סבתא ונשים היום נראות ומרגישות צעירות, מלאות חיות. אותי שאלו איך זה להיות סבתא ואני לא יודעת איך לענות, כי מצפים ממני שאני אהיה סבתא קלאסית. אך אני סבתא רק כטייטל כי אני משתוללת עם הנכדה שלי וגם עם הבנות שלי שיחסית צעירות. יש לי ילדה בת 31 שהפכה אותי לסבתא ובת אחת בת 13 והשניה בת 11 וחצי. אז מצד אחד, אני סבתא, מצד שני אני אמא לילדות צעירות. אני חיה בשני עולמות. לא משעמם לי".

טיפול רגשי אנרגטי
מתי כהן, בעיסוקה הנוכחי, היא מטפלת רגשית אנרגטית, תחום שלמדה בשמונה השנים האחרונות, במקביל לעבודתה כשכירה כמנהלת משאבי אנוש ושכר. מזה כשנה וחצי זהו עיסוקה היחיד. "אני מטפלת בעיקר בנשים. הנשים שמגיעות אלי לטיפול או שהן סובלות ממחלה או תסמינים פיזיים למיניהן: כאבים אי נוחות, אלרגיות, רגישויות ומחלות כרוניות או שהן נמצאות בכל מיני צמתים בחייהן וחוות שם קושי, כמו מערכות יחסים ולא רק זוגיות, אי יכולת לקדם נושא מסוים בחייהן, למשל, כאלו שמתקשות להתמיד במקום עבודה. אני מטפלת בשיטה שנקראת איזון חיים".
ב- 15 בפברואר השנה פתחה מתי את קבוצת קהילת "נשים מעל 50 " בהרצליה. בפעם הראשונה הן נפגשו בבוקר אצל מתי ברחוב בני בנימין בהרצליה. "הגיעו 10 נשים. כך החלה לפעול הקבוצה בהרצליה, שמאז נפגשת אחת לשבועיים בבית של מתי.
"אני נקראת מאפשרת ולא מנהלת הקבוצה כי המשמעות היא לאפשר לקהילה להתקיים. בארץ כבר יש 35 קהילות וזה צומח כל רגע. באזור השרון יש קהילה בכפר סבא ובקדימה ועומדת לקום קהילה בנתניה. ברעננה, רמת השרון ובהוד השרון עדין אין ואנו נשמח אם יקומו".
מה קורה במפגשים?
"בכל מפגש יש נושא מסוים. למשל, המפגש האחרון היה ברוח הפסח. הנושא היה ביעור חמץ והכוונה לחמץ רגשי זה שנמצא בתוכנו, מה אנחנו רוצים להשאיר מאחור, מה מעכב ולא מאפשר לחיות את החיים במלואם. אני מעלה נושא ואני משתמשת בכל מיני כלים טיפולים שיש לי כדי לעזור לנשים להיפתח ולהתחבר לעצמן".
אז איך את מסתדרת עם העניין שאת אמא לנערות צעירות בגיל ההתבגרות ובמקביל סבתא?
"הרבה נשים שהן סבתות צעירות חוות קונפליקט בין הרצון מצד אחד לעזור לילדים לבין החיים שהן רוצות לחיות. סוף סוף הן יצאו לפנסיה והן רוצות לחיות. אז איך אומרים לילדים לא ומרגישים טוב. מישהי העלתה בקבוצה נושא שהיא חווה תחושה שהיא מנוצלת כל הזמן. היא מבשלת ובאים, לוקחים, וכל הזמן סביב הנתינה הזו, כי היא סבתא והיא צריכה לעזור. חלק נמצאות גם בזוגיות חדשה או כאלו פנויות ומחפשות זוגיות. ישנו פרויקט חדש בתוך הקהילה שנקרא חיבור בין המינים. אלו מפגשים גם בהנחיה בין שני המינים ומטרתם לאפשר הכרות מחוץ לאתרים. המפגשים מתקיימים כרגע בפרדס חנה ודרך הדף בפייסבוק של קהילת נשים מעל 50 או דרך האתר nashim50.com ".
מה השתנה בחייך מאז שאת חברת קהילה ומאפשרת קבוצה בהרצליה?
"אני מכירה נשים מדהימות. אני גם רואה שאני לא לבד בכל החוויות שאני חווה כאישה מעל גיל 50, הן בשינויים והן באתגרים, ואני מזמינה את כולן לבוא. הערך המוסף הוא מדהים. בגיל הזה שהכל כבר מסודר בחיים אפשר לעצור ולראות מה באמת אנחנו מרגישות. עד כה הייתה זו הישרדות, עבודה, גידול ילדים קטנים. כעת זה יותר הספוט עלינו. המוטו של הקהילה הוא: עכשיו תורי".
בילי בסרגליק
קישור לכתבה http://www.local.co.il/herzliya/143989/Article/

רוצה להפיץ את הבשורה? שתפי את הפוסט עכשיו בלחיצה על אחד הקישורים הבאים:

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב google
גוגל פלוס
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינדאין
שיתוף ב pinterest
פינטרסט
3 תגובות
 1. אהובה הגב

  התוודעתי לאחרונה לקבוצה של נשים מעל גיל חמישים. אשמח להצטרף לקבוצה.

 2. איריס הגב

  אני מעוניינת לחבור לקבוצה באזור קריות /חיפה, תודה.

  • נגה קובץ הגב

   נשמח לחבר אותך לקבוצה בחיפה עם ורדה צדיק
   הנה הנייד שלה
   תוכלי ליצור איתה קשר
   ולתאם איתה
   זמן נוח להגעה
   050-4051516

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד

רוצה לקבל עדכונים על פעילויות בקהילה?