איך להדק את מערכת היחסים עם כסף

יחד עם גיל 50 הגיעה התובנה שזה לא עוד יומהולדת אלא אירוע שונה מהרגיל. הפעם התלווה לזה קול פנימי חזק, כזה שקשה להתעלם ממנו.
זה הזמן להוציא לפועל כל מיני דברים שרצית ולא עשית. זה הזמן לשנות מערכות יחסים לא מספקות, לבחון כל אבן ואבן באדמה המוצקה עליה את עומדת ולבחור מחדש. זה גם הזמן להיערך קדימה כלכלית כי ככל שהשנים עוברות, זמן התגובה שלנו מצטמצם. מבחינתי, ראיתי את זה כתחנה אחרונה שבה אפשר לייצר שינוי כלכלי משמעותי שכן, כיום, כיועצת כלכלית אני יודעת שזה אפשרי לשנות מצבו הכלכלי של אדם מקצה לקצה, אבל זה לוקח זמן. אז כדאי להתחיל עכשיו ולנסות להגיע לעצמאות כלכלית חלקית או מלאה עד לפרישה.
מה זאת עצמאות כלכלית? מצב  שבו ההכנסות שלנו מהשקעות, גדולות מהוצאות המחיה שלנו ואנו איננו תלויות בשכר מעבודה על מנת לממן את עצמינו בשוטף. במילים אחרות, אנו מסתמכות רק על הכנסה מהשקעות. חופש אמיתי.
אז איך עושים את זה? לקחתי פיקוד על המצב הכלכלי שלי והתחלתי לנהל את ההון שלי בעצמי. חוסר הידיעה אם יש מספיק גרמה לי לחרדה קיומית. לא ידעתי אם ההון שיש לי יספיק כדי לרכוש דירה למגורים או לשמר את אותה רמת חיים אליה התרגלתי, גם בפרישה. לא ידעתי אם מה שחסכתי לפנסיה יספיק לי.הייתי באפלה. מצד שני הבנתי שאם לא אתעמק ואטפל בנושא הכלכלי במיידי, בגיל 60 זה יהיה כבר מאוחר מידי.
התחלתי בתהליך יעוץ ותכנון כלכלי עם יועצת חיצונית שעזרה לי להבין מה יש לי, מה אני צריכה ואיך אפשר להגיע לזה. היא בחנה מכלול הצרכים והיעדים שלי ושילבה אותם בתכנית כלכלית. בהמשך, בניתי לעצמי תכנית צמיחה כלכלית ל-15 השנים עם תשתית איתנה, יעדים ולוחות זמנים להשקעות אשר תורמות  להגדלת ההון האישי.
רובינו מגדלות ילדים ומעדיפות לא להתעסק בנושאים הכספיים של המשפחה. היום אני מבינה שזו טעות שכן במוקדם או במאוחר כל אישה תצטרך לטפל בנושאים הכספיים שלה.
לפי מחקר שהתפרסם ב-   Women and Money magazine  90% מהנשים ימצאו את עצמן בשלב זה או אחר חיות לבד וייאלצו לדאוג לפרנסתן. המסקנה הברורה היא שכדאי לנשים לפנות זמן ולהיות מעורבות בניהול ההשקעות של הכסף המשפחתי ובאופן אקטיבי בהגדלת ההון האישי.
מהתרשמותי כיועצת כלכלית אשר ליוותה עד היום כ-300 משפחות בישראל בתהליכי תכנון פיננסי עולה שנשים רבות מרגישות שאין בידיהן כלים מתאימים לניהול הפיננסי שלהן והן מנהלות את כספיהן באמצעות ברירות מחדל למנהם.
ניהול הכסף משפיע על ההיערכות שלנו כנשים ושל המשפחות שלנו לסיכונים – הרי אם חלילה בן הזוג יחלה והוא אינו מבוטח כראוי כל המשפחה תושפע מכך. ניהול הכסף משפיע גם על הפנסיה שלנו – הרי יש חשיבות מכרעת למסלול של הפנסיה ודמי הניהול המשולמים על הכסף שממנו נחיה בשנים האחרונות לחיינו, ניהול הכסף משפיע על העזרה שנוכל לתת לילדים בבוא העת.
היום אני בדרך. רוב הזמן רגועה משום שיודעת אני כשיש תכנית פעולה, מפת דרכים ומצפן, הסיכוי להגיע ליעד הוא גדול יותר.
הכותבת היא, אורלי רובין יועצת בנושא השקעות ותכנון פיננסי

 

 

רוצה להפיץ את הבשורה? שתפי את הפוסט עכשיו בלחיצה על אחד הקישורים הבאים:

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב google
גוגל פלוס
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינדאין
שיתוף ב pinterest
פינטרסט
4 תגובות
 1. שוש מעוז אריה הגב

  אורלי,

  יופי של מאמר!
  מאד אוהבת את ההזמנה אלינו – לפנות זמן!

  “כדאי לנשים לפנות זמן ולהיות מעורבות בניהול ההשקעות של הכסף המשפחתי ובאופן אקטיבי בהגדלת ההון האישי”.

  חלקינו אומרות שאין לנו זמן…
  חלקינו, לא אוהבות את העיסוק בכסף
  אנחנו גם אומרות שאנחנו לא מבינות בשוק ההון…(מעניין מה עשינו כשלא הבנו בבישול למשל?)

  בעבודה של עם נשים, אני פוגשת נשים רבות שהמילה “כסף” מעלה בהן קונוטציה שלילית, כאילו כסף ונשים אלה שני מושגים מתנגשים.

  אז לא משנה מה הסיבה שלנו, אם לא נעצור ונפנה זמן לנושא החשוב הזה, אנחנו עלולות “לשלם מחיר” (תרתי משמע).

  תודה אורלי:)

  • אורלי הגב

   תודה שוש על תגובתך.
   אנו לא חייבות להבין בשוק ההון או בשוק הנדל”ן. בשביל זה יש יועצים. אנחנו כן צריכות לנהוג באחריות, לבנות תשתית כלכלית המצריכה מינימום תחזוק בשוטף ולדעת בכל זמן נתון, מה יש, כמה יש והאם זה ממוקסם. אנחנו צריכות לדעת לנהל את כספינו ואפשר להתחיל בצעדים קטים לקראת זה. (-:

 2. נעמי קהת הגב

  כל כך חשוב.
  תודה לך

 3. חדוה נבון הגב

  אורלי, מסר חשוב כל כך והפוסט כתוב בהיר ופשוט. הקונספציה שנשים וכסף לא הולך ביחד קשור לצורך של הגברים לשלוט במרחב הזה ונוח להם שהנשים לא יתערבו בהחלטות החשובות האלה. בהפוך על הפוך לדעתי לנשים יש אינטואיציות מצוינות איך לנהל את הכסף אבל הן חסרות ידע וידע אפשר לרכוש. תודה על פוסט מצוין

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד